Z kontinentu to trochu vypadá, jako by si Britové chtěli nebo vlastně měli rozmyslet svůj rozvod s Evropskou unií. Na nedávném summitu Evropské unie v Salcburku poslali evropští lídři Theresu May s jejím návrhem budoucího uspořádání vztahů celkem drsně zpátky do Londýna a spořádaný rozchod se tak začíná podobat chaotickému krachu. Český premiér Babiš v rozhovoru pro BBC Britům vzkázal, že „možná bude lepší uspořádat nové referendum a možná, že lidi mezitím změní svůj názor“. Jeho maltský kolega, diplomatičtěji hovořící Joseph Muscat, také pro BBC, prohlásil, že „by si přál nemožné (…) aby Spojené království uspořádalo druhé referendum“. A britští opoziční labouristé jako by naslouchali a na svém stranickém sjezdu si skutečně odhlasovali možnost uspořádat druhé referendum, včetně případné otázky po setrvání Británie v EU. Začíná se tedy za kanálem La Manche něco lámat?

Šachy

Opakované referendum není vyloučeno, Evropané, kteří doufají v zásadní zvrat, by ale měli zůstat při zemi. Setrvání v EU teď podle průzkumů například podporuje zhruba 54 procent Britů. Poddaní Jejího Veličenstva také litují svého rozhodnutí v referendu, šetření prestižní agentury YouGov vykazuje již více než rok setrvalou převahu těch, kteří považují výsledek plebiscitu za chybný. V praxi to znamená zhruba 48 procent nespokojených proti zhruba 42 procentům těch, kteří si hlasování stále pochvalují…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte