Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Veselo s Piráty

Pirátská strana představila svůj návrh legalizace pěstování marihuany pro Česko a zcela střízlivě musíme konstatovat, že jde o nápad na úrovni. Piráti se při jeho tvorbě radili nejen s bývalým českým protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem, ale zajeli i do Kanady za hlavním architektem tamější legalizace, která vstoupí v platnost v říjnu a odborníky je považována za zatím nejlépe vyladěný pokus na planetě. Svůj návrh sněmovní nováčci pověsili na internet i v paragrafovém znění a vyzývají veřejnost k široké diskusi. A hlavní plus – v současné české realitě zvolili legalizační model, který dává největší smysl a snad má i největší šance sněmovnou projít.

Vlastně to ani úplná legalizace konopí pro rekreační užívání, jaká se v posledních letech prosadila v několika zemích světa, není. Všude, kde politici – případně občané v referendu – řekli marihuaně „ano“, funguje v nějaké míře trh a zákazník si může drogu koupit ve specializovaných obchodech. V Uruguayi je regulace přísná a stát má výrobní monopol, naopak v Coloradu zvolili benevolentní tržní model, v němž se obchodování s marihuanou vyvinulo v prosperující odvětví byznysu. Kanadská cesta leží někde mezi oběma póly.

Piráti (zatím) nic takového nechtějí. Navrhují pouze to, aby si plnoletí čeští občané mohli legálně doma vypěstovat, uskladnit a podle chuti spotřebovat pět rostlin konopí. Takové počínání se dnes počítá za přestupek, novela drogového zákona by tak vlastně jen zrušila trestání domácích pěstitelů.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

zástupce šéfredaktora

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1453
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte