Pirátská strana představila svůj návrh legalizace pěstování marihuany pro Česko a zcela střízlivě musíme konstatovat, že jde o nápad na úrovni. Piráti se při jeho tvorbě radili nejen s bývalým českým protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem, ale zajeli i do Kanady za hlavním architektem tamější legalizace, která vstoupí v platnost v říjnu a odborníky je považována za zatím nejlépe vyladěný pokus na planetě. Svůj návrh sněmovní nováčci pověsili na internet i v paragrafovém znění a vyzývají veřejnost k široké diskusi. A hlavní plus – v současné české realitě zvolili legalizační model, který dává největší smysl a snad má i největší šance sněmovnou projít.

Vlastně to ani úplná legalizace konopí pro rekreační užívání, jaká se v posledních letech prosadila v několika zemích světa, není. Všude, kde politici – případně občané v referendu – řekli marihuaně „ano“, funguje v nějaké míře trh a zákazník si může drogu koupit ve specializovaných obchodech. V Uruguayi je regulace přísná a stát má výrobní monopol, naopak v Coloradu zvolili benevolentní tržní model, v němž se obchodování s marihuanou vyvinulo v prosperující odvětví byznysu. Kanadská cesta leží někde mezi oběma póly.

Piráti (zatím) nic takového nechtějí. Navrhují pouze to, aby si plnoletí čeští občané mohli legálně doma vypěstovat, uskladnit a podle chuti spotřebovat pět rostlin konopí. Takové počínání se dnes počítá za přestupek, novela drogového zákona by tak vlastně jen zrušila trestání domácích pěstitelů.…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte