Švédské volby přinesly hned dva volební rekordy. Sociální demokracie, která zemi od nepaměti formuje, zažila nejhorší výsledek za posledních 100 let. Nacionalisté ze strany Švédští demokraté, kteří odmítají členství v EU a prosazují tvrdý postoj proti migraci, naopak zaznamenali historický úspěch. A přesto volební neděle nepřinesla politické zemětřesení, které naznačovala řada předvolebních průzkumů.
Švédským demokratům průzkumy přisuzovaly zisk až 25 procent hlasů a konečný výsledek – 17,6 procenta – odpovídal nejnižším prognózám. Oproti roku 2014 národovci posílili o 4,7 procentního bodu, což vzhledem k rekordním 160 tisícům uprchlíků přijatým v roce 2015 a válce kriminálních gangů na některých předměstích není úplně převratný nárůst. Podobně oslabení sociálních demokratů – o 2,8 procenta – nevybočuje z běžných ztrát stran, s nimiž voliči po čtyřech letech u moci účtují.
Skutečný význam švédských voleb leží jinde. Spočívá v trvalém oslabování tradičně velkých středových stran, které s uměřeným programem nedokážou připoutat tolik voličů jako v minulosti, a v posilování názorově vyhraněných menších stran. Spolu se sociální demokracií totiž voliče ztratila i hlavní opoziční partaj, středopravicová Umírněná strana. A kromě nacionalistů výrazně posílili také další menší strany: radikální Levice a Strana středu. Čtyřicet jedna procent Švédů letos hlasovalo pro jinou stranu než před čtyřmi lety.


Volvo má obavy
Větší roztříštění politického systému je trend, který…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
AfD před volbami - kampaň Ulricha Siegmunda
Předvolební kampaň AfD a jejího lídra v Sasku-Anhaltsku Ulricha Siegmunda vrcholí. V zemských volbách, které proběhnou první víkend v září, AfD podle aktuálních průzkumů výrazně vede s podporou kolem 40 procent. Takový výsledek by jí mohl umožnit získat v zemském sněmu absolutní většinu a možnost sestavit vládu sama.










