Leeds Festival - Day 2
Chlape, já pláču. (Joe Talbot) • Autor: Redferns

Jsem skutečný chlap – a, chlape, já pláču. Mám se rád, a proto to chci zkusit,“ hřmí drsným chraplavým hlasem zpěvák Joe Talbot v hutné skladbě Samaritans. Celý refrén tu zní jako vzpoura proti tomu, jaké chování se od muže očekává. Vztek a zuřivost jsou přijatelné emoce, které lze dát najevo. Smutek, bezradnost, bolest nebo zoufalství se už tolik netolerují; nejsou dostatečně chlapské.

Obě dosavadní alba bristolské postpunkové kapely Idles – loňský debut Brutalism i novinka Joy as an Act of Resistance – se zrodily ve stínu Talbotových osobních tragédií. I to je možná důvod, proč se pětice pokouší dostat do tvrdé hudby, která bývá přesycená testosteronem, právě velkou porci empatie a přiznání vlastní zranitelnosti. A daří se jim to nadmíru přesvědčivě.

Joy as an Act of Resistance je na jednu stranu deska syrová – v tématech namířená proti xenofobii a strachu z uprchlíků, satiricky si utahující z brexitu, homofobie i toxické maskulinity. Současná politická realita vstupuje do života hrdinů písní a cloumá jimi. Na straně druhé Idles přidávají do palety pocitů nečekanou jemnost, která v žánru není obvyklá a působí jako obrovské obohacení. Vztek a konfrontace tady nejsou finální emoce. Idles chtějí dělat tvrdou hudbu, užít si ji jako ventil napětí – sami však nehodlají zůstávat za tvrdou fasádou, neschopní přiznat si vlastní bezmocnost. Berou do hry posun v pojetí mužských a ženských rolí ve společnosti. Přitom hledají vyjádření soucitu a…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1410

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte