38-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Stojím za Viktorem Orbánem.“ Co se týče zahraniční politiky, takhle jasnými a jednoznačnými slovy český premiér Andrej Babiš zpravidla nemluví. U středečního hlasování Evropského parlamentu, jehož poslanci poslali Maďarsko do unijního kárného řízení kvůli podezření, že je hrozbou pro demokratický a právní pořádek Unie, ovšem udělal výjimku. O čem se tedy hlasovalo a za čím Babiš tak pevně stojí?

Europoslanci jednali o podložených obavách, že Orbánova strana Fidesz si k politické dominanci dopomáhá protiústavní manipulací s volebním systémem. Že v průběhu své vlády Orbán ochromil řadou nestandardních kroků celou justici, a tedy i právní stát. Že nevládním organizacím a politickým protivníkům komplikuje práci a život nad rámec platných zákonů. V neposlední řadě šlo o opodstatněná podezření, že premiér a úzký okruh jeho blízkých rozkrádají společné unijní peníze tak nepokrytě, že by to nepřekvapilo v asijských diktaturách, ale uprostřed Evropské unie ano. A rozhodně se nehlasovalo o maďarském národě, jak ve svém projevu Viktor Orbán prohlásil, ale o politice vlády, která aktuálně zastupuje přesně třicet tři procent oprávněných maďarských voličů.

Touhle optikou je reakce českého premiéra, jež patřila v celé Evropě mezi ty nejhlasitější, dost překvapivá. „Orbán je jediný, kdo Evropu zachrání před migranty,“ dovysvětlil ještě Babiš. Ani tak ale nedává jeho zapálená podpora smysl. Maďarsko je českým spojencem v debatách o řešení migrační krize, na tom však hlasování nic…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1481

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte