Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Svoboda slova může provokovat

Proč soudkyně Šindelářová osvobodila členy Národního odporu

Soudkyně Dana Šindelářová je na pozornost médií už dlouhá léta zvyklá. Rozhodovala v několika známých případech, o nichž se referovalo ve stovkách článků, a její verdikty byly obecně přijímány jako osvícené a odvážné. S jedním ze svých posledních ale narazila. Vzbudilo totiž pohoršení, že osvobodila léta obžalované příznivce ideologie národního socialismu z hnutí Národní odpor, a v rozsudku dokonce srovnala jejich aktivity s politickým angažmá ikony zdejšího protitotalitního boje, komunisty justičně zavražděné političky Milady Horákové. „Soud uvádí, že nelze stavět na roveň nacismus a národní socialismus. To by bylo velmi předpojaté a příkré. Vždyť i JUDr. Milada Horáková byla členkou České strany národně sociální a dovoluje si ji snad někdo z tohoto titulu označit za (neo)nacistku?“ zní věta z osvobozujícího rozsudku, ve kterém se soudkyně Šindelářová snaží vysvětlit, že „svoboda projevu platí v demokracii i pro vyznavače tezí, které mohou provokovat a urážet“.

Začalo to razií

Rozsudky Dany Šindelářové, stejně jako jejich zdůvodnění nebývají často úplně běžnými. Když třeba před sedmnácti lety osvobodila novináře Tomáše Smrčka, obviněného za zveřejnění informace z tajných služeb, zdůvodnila to v rozsudku účelovým policejním vyšetřováním, zpochybnila výpovědi šéfů všech tuzemských tajných služeb a dodala, že kdyby „bezpečnostní instituce odvedly svou práci, jak mají, případ by se nikdy nedostal před soud“. Před třemi lety osvobodila aktivisty obviněné za to, že…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2691
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte