Politologové již několik let tvrdí, že svět zažívá „ústup demokracie“. Zaznamenávají, že vývoj zemí směrem k demokracii se zpomalil, zastavil se, nebo dokonce nastoupil opačný trend. Všímají si také obecného vyprázdnění demokracie ve vyspělém průmyslovém světě. Kdykoli o těchto problémech přemýšlíme, nevyhnutelně a správně se obáváme Donalda Trumpa, jeho výpadů proti soudcům nebo jeho vlastnímu ministerstvu spravedlnosti. K varovné erozi základních demokratických norem nicméně dochází i na levici.

Stalo se již zvykem slyšet ze strany levice výzvy, aby kontroverzní postavy z pravicové části spektra nedostaly příležitost někde vystoupit. Vysoké školy stáhly pozvánky pro Condoleezzu Rice nebo Charlese Murraye. V jiných kampusech zase nebyli ochotni nebo schopni zajistit, aby mohli konzervativní hosté skutečně promluvit a jejich vystoupení studenti utopili v protestech.

Podobný spor se nyní týká Steva Bannona, který v posledních měsících dělá turné po všemožných médiích, včetně rozhovoru, jejž jsem s ním natočil pro CNN. Někteří teď tvrdí, že Bannon je od chvíle, kdy opustil Trumpovu vládu, vlastně bezvýznamný a nedůležitý a neměl by tak ke svým vystoupením dostat příležitost. Kdyby tomu ale tak bylo, média, která jsou ve své podstatě výdělečnými organizacemi, by jistě zaznamenala nedostatek veřejného zájmu a přestala by ho zvát.

Pravda je taková, že lidé, kteří řídí The Economist, Financial Times, The New Yorker, pořad 60 Minutes a mnozí další, vědí, že Bannon…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte