Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře, Politika

Ohrožení demokracie – od demokratů

Liberálové by se měli rozpomenout, proč vznikla jejich ideologie

Politologové již několik let tvrdí, že svět zažívá „ústup demokracie“. Zaznamenávají, že vývoj zemí směrem k demokracii se zpomalil, zastavil se, nebo dokonce nastoupil opačný trend. Všímají si také obecného vyprázdnění demokracie ve vyspělém průmyslovém světě. Kdykoli o těchto problémech přemýšlíme, nevyhnutelně a správně se obáváme Donalda Trumpa, jeho výpadů proti soudcům nebo jeho vlastnímu ministerstvu spravedlnosti. K varovné erozi základních demokratických norem nicméně dochází i na levici.

Stalo se již zvykem slyšet ze strany levice výzvy, aby kontroverzní postavy z pravicové části spektra nedostaly příležitost někde vystoupit. Vysoké školy stáhly pozvánky pro Condoleezzu Rice nebo Charlese Murraye. V jiných kampusech zase nebyli ochotni nebo schopni zajistit, aby mohli konzervativní hosté skutečně promluvit a jejich vystoupení studenti utopili v protestech.

Podobný spor se nyní týká Steva Bannona, který v posledních měsících dělá turné po všemožných médiích, včetně rozhovoru, jejž jsem s ním natočil pro CNN. Někteří teď tvrdí, že Bannon je od chvíle, kdy opustil Trumpovu vládu, vlastně bezvýznamný a nedůležitý a neměl by tak ke svým vystoupením dostat příležitost. Kdyby tomu ale tak bylo, média, která jsou ve své podstatě výdělečnými organizacemi, by jistě zaznamenala nedostatek veřejného zájmu a přestala by ho zvát.

Pravda je taková, že lidé, kteří řídí The Economist, Financial Times, The New Yorker, pořad 60 Minutes a mnozí další, vědí, že Bannon…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].