Kultura

Bratr z ledu

Katalánská spisovatelka a výtvarnice píše o umění a autismu

Kdo má sourozence autistu, může si připadat, že prochází světem rodičů lehce nepovšimnut. Tak jako katalánská spisovatelka a umělkyně Alicia Kopf, která napsala knihu Bratr z ledu. Nejde však o příběh ve stylu jímavého Rain Mana. Autorka anamnézu propojila se svou vášní k historii polárních expedic i s reflexí vlastního života a tvorby. A tragikomické osudy polárníků se tak prolínají s výpravou za nalezením vlastního hlasu a uměleckého vyjádření.

Kniha ostatně uzavřela její dvouletý výtvarný projekt zahrnující tři výstavy s názvem Àrticantàrtic, ve kterém pátrala po kořenech svého zápalu – a výsledkem je spíš velká hra než tradiční román. Artefakt, jenž se dá číst mnoha způsoby, a přitom jej pozoruhodně drží pohromadě neustálá přítomnost ledu na nebezpečných výpravách i stejně nezaručených vztazích.

Staromódní eposy

Jak Alicia Kopf vzpomíná v deníku The Guardian, vše odstartovaly opakující se sny o ledu. Tehdejší přítel jí dal deník irského polárního průzkumníka Ernesta Shackletona, od nějž se dostala k Robertu Pearymu: americký průzkumník byl prohlášen za prvního člověka, který dosáhl v roce 1909 severního pólu, ale jeho prvenství bylo zpochybněno Frederickem Cookem. Stejně tak ji fascinuje tragický souboj o prvenství na jižním pólu, kdy Nor Roald Amundsen porazil 14. prosince 1911 těžkotonážní, dokonale vybavenou výpravu Brita Roberta Scotta.

„Nechtěla jsem však jejich příběhy jen nostalgicky opakovat. Chtěla jsem…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte