Na pódiu stojí v řadě několik mladých mužů a jedna žena, někteří ve velmi neformálním oblečení. Každý z nich do mikrofonu vyslovuje letopočet: nejbližším je rok 2020, většina odhadů spadá do první poloviny tohoto století. Letopočet je odpovědí na otázku, kdy vznikne stroj, jehož duševní schopnosti se přiblíží lidským.

Je to celé jen hra a ne všechny odpovědi jsou míněny vážně. Přesto stojí za pozornost. Skupinku na pódiu pražského Divadla Hybernia totiž tvoří známí výzkumníci z oboru umělé inteligence ze Spojených států, Evropy a Japonska, kteří kromě působení na prestižních univerzitách pracují pro firmy jako DeepMind (proslavila se počítačovým velmistrem ve hře go), Uber nebo Facebook.

Vyznění vědecké konference o umělé inteligenci, která se v srpnu konala v Praze a v jejímž rámci se vystoupení odehrálo (podrobně o ní píšeme na str. 59–62), bylo spíš zdrženlivé. Zdá se, že k něčemu na způsob robotky Avy z filmu Ex Machina nebo replikantky Rachael z Blade Runnera je ještě nesmírně daleko. Vývoj tak trochu uvízl na mrtvém bodě a není jasné, kudy dál.

Umělá inteligence nám zatím na webu pomáhá vyhledávat, doporučuje výrobky podle našeho vkusu a potřeb, zajišťuje strojový překlad mezi jazyky (předloni se internetové překladače dramaticky zlepšily právě díky jednomu z mladých vědců na pódiu), pomáhá řídit auto, filtruje spam, pozná nás na skupinové fotografii na Facebooku a podobně.

Obecně řečeno, zatím zvládá jen úkol, pro který byla…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 941

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte