Těm posledním několika lidem, kteří ještě stále věří, že Donald Trump je neortodoxní, ale chytrý a že v jeho šílenství je skrytý řád, by odhalení z minulého týdne měla pomoci situaci vyjasnit. Nová kniha Boba Woodwarda a text psaný anonymním členem Trumpova týmu pro The New York Times jasně ukazují, že za hlučnou, impulzivní, chaotickou a narcistickou fasádou se skrývá hlučný, impulzivní, chaotický a narcistický člověk. Ale i když je celé prezidentské psychodrama nepochybně poutavé, nezapomínejme, že v reálném světě se nadále dějí reálné věci a rozvíjejí trendy, které se časem ukážou být důležité bez ohledu na to, jestli se dnes o nich mluví v televizi.

Motor globálního trendu

Možná že hlavním důvodem, proč se nesnažíme nahlédnout příliš daleko za oponu, je skutečnost, že celkem vzato se všechno vyvíjí dobře. Zhruba řečeno, svět zažívá mír a prosperitu. Obzvláště americká ekonomika je robustní, vykazuje silný růst a nízkou nezaměstnanost. Jak je to možné? To nikdo úplně přesně neví. Mějme ale na paměti, že růst byl od konce druhé světové války ve světovém hospodářství normálním stavem. Martin Wolf z deníku Financial Times připomíná, že od počátku padesátých let rostla světová ekonomika každý rok a až na několik výjimek vždy alespoň o dvě procenta nebo více. Politické problémy (s výjimkou velkých válečných střetů) mají na ekonomiku vliv jenom výjimečně. Americká ekonomika je obrovská složitá šelma o 19 bilionech dolarů a více než pár politických změn ji formují…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte