0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory25. 8. 201810 minut

Propojme učebnu s obývákem

Lucie Römer Kavanová; Foto Matěj Stránský
Renee Hobbs • Autor: Matěj Stránský

Už dlouho před tím, než se slova jako dezinformace či fake news stala běžnou součástí slovníků, vyvíjela profesorka Renee Hobbs vzdělávací programy a učební osnovy pro výuku mediální gramotnosti na amerických školách. Dnes je mediální vzdělanost nutnou životní dovedností a Renee Hobbs se v této oblasti řadí k předním světovým odbornicím.

Teď máme poledne. Která média jste už stihla dneska otevřít?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Prozatím pro mě uplynulé hodiny nebyly mediálně příliš intenzivní; pražský hotel, ve kterém bydlím, má totiž nádherný bazén. Kdyby to byl ale běžný den, měla bych už přečtené The New York Times v papírové verzi a zkontrolované e-maily. Pokud v e-mailové poště narazím na něco, co je pro mě novinka nebo je to nějakým způsobem překvapující, snažím se dozvědět víc přes YouTube, který využívám jako vyhledávač. A protože jsem také mediální tvůrce, měla bych již zaktualizovanou některou z webových stránek, teď zejména náš nový web zaměřující se na propagandu, Mind Over Media.

Pro řadu lidí je ve vztahu k médiím největším problémem přesycení informacemi. Jak o sebe v tomto ohledu pečujete vy?

Čas, po který se vystavuji zpravodajství a sociálním sítím, záměrně omezuji. Ze zpravodajství si vybírám pouze zdroje, kterým důvěřuji. Twitter kontroluji pětkrát šestkrát za den, na Facebooku trávím maximálně deset minut…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc