Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Není cesty zpět

Na vybraných školách od září startuje velká reforma ve výuce informatiky, za dva roky se má spustit všude

World News - July 10, 2018
Kdo koho ovládne? (Nový úkol pro české školy – z uživatelů udělat programátory) • Autor: Profimedia, Zuma Press - News

Čtvercové překřížené okno se dá načrtnout různě. Učitel Martin Lána bere nejdřív do ruky obyčejnou tužku a na čtverečkovaný papír nakreslí obrazec tak, jak to intuitivně udělá každý. Začne v levém dolním rohu, udělá velký čtverec a přes něj dvě čáry. První vodorovně a druhou svisle.

Triviální úloha ale může mít plno jiných řešení. Zvlášť na hodině informatiky, jak ji Lána učí na základní škole v Děčíně. Příklad s oknem občas používá v testu pro šesťáky a chce po nich takové řešení, které by obstálo jako optimální návod, kdyby okno místo člověka kreslil stroj.

Jdi rovně, zatoč vpravo, to celé ještě třikrát zopakuj, pak zvedni tužku, přeskoč do poloviny první čáry, vrať se s tužkou na papír, zahni vpravo… To by při navádění robota znělo zbytečně složitě. „Elegantnější je začít uprostřed, nakreslit první malý čtverec, pak se uprostřed otočit a celé to třikrát zopakovat,“ přibližuje zapálený pedagog a nakreslí na papír celé okno jako hranatý čtyřlístek. Po vnitřních čarách sice táhne dvakrát, ale vystačí si s minimem pokynů – a právě o to při vedení strojů jde.

Umět mluvit ke strojům tak, aby člověka poslouchaly, je dovednost, o jejímž vzrůstajícím významu v dnešním vysoce technizovaném světě málokdo pochybuje. V osnovách by se taková látka dala popsat jako základy programování,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte