Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Bataypory

Hysterka s helmou

Schoolboys on bicycles Poconé Mato Grosso Brazil August 2007
Autor: Alamy, Profimedia

Na zadním sedadle džípu se mačkají čtyři brazilské rozjívené děti. Zplna hrdla pějí moravskou lidovku Šavlička broušená to je moje žena, kterou se naučily v hodinách češtiny. Vezeme je s vedoucí Československé kulturní dílny Dolores Baťovou domů z jedné krajanské oslavy. Džíp ale musí na křižovatce zastavit. Děti zmlknou a zvědavě vykukují okýnky ven. Právě probíhá akce Bezpečnost na silnicích a mladí policisté s dobrovolníky rozdávají letáčky s doporučeními pro řidiče, motocyklisty a cyklisty. Dostaneme každý po jednom letáku, a protože je před námi kolona aut, začtu se do něj. Zajímá mě hlavně sekce s poučeními pro cyklisty.

Brazilská městečka Batayporã a Nova Andradina ve státě Mato Grosso do Sul totiž v jedné věci silně připomínají Asii. Jejich rovné, široké ulice se přes den, ale i večer a v noci hemží stovkami kol. Navíc jsou před každým obchodem nebo státní institucí obří stojany, kde si svá většinou velká, červeně natřená kola oblíbené značky Pony mohou místní cyklisté zamknout. A doslova na každém rohu jsou roztomile ušmudlané dílničky, kde vám ochotně a za pakatel kolo spraví nebo nafouknou pneumatiku, případně zalepí díru na plášti. V dílnách zvaných bicicletarias se také prodávají opravená kola z druhé nebo třetí ruky, která stojí v přepočtu kolem osmi set korun.

Ekologicky citlivému člověku z toho radostí plesá srdce,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte