Kultura

Nick Cave, Mercy On Me

Reinhard Kleist se etabloval coby komiksový autor velkých osudů. Po Johnnym Cashovi, Fidelu Castrovi či běžkyni Samie Jusuf Omar zpracoval životopis Nicka Cavea – a zdá se, že svědomitý Němec se poprvé odvázal. Jeho styl platil za vypravěčsky i kresebně vhodný spíš pro čtenáře komiksem nepolíbené. Má své kvality, ale na jeho knihy se dost rychle zapomíná – nehledě na sílu zachycených životů. S Cavem to však vypadá na jiný příběh.

Už Cashův život Kleist ilustroval i s pomocí několika ikonických písní. Stejně fabuluje v případě dekadentního písničkáře. Balady Where The Wild Roses Grow, The Mercy Seat nebo Red Right Hand tvoří osnovu vyprávění o umělci faustovského typu, jenž by pro nesmrtelnost zaprodal duši ďáblu. Cave je tu popisován coby riskující týpek, který by raději v okamžiku zemřel, než žil dlouhý život maloměšťáka. Odjezd z Austrálie do Londýna a zrození kapely The Birthday Party, divoké měsíce v Berlíně na drogách, angažování Blixy Bargelda nebo horečnaté psaní románu A uzřela oslice anděla zachycuje Kleist expresivní černobílou kresbou. Té velmi prospěl větší formát, který Cave dostal na rozdíl od předchozích v češtině vydaných alb. Postavy jsou rozpoznatelnější a především kresba místy rozmáchlá od grafiky do výtvarna lépe vynikne.

Z  kreslíře, který potvrzoval zkušenost, Kleist najednou obzvláště v berlínské části překvapuje obrazotvorností. Dovoluje si nemálo celostránkových i dvoustránkových oken, dynamický střih i akční záběry z koncertů. Poprvé je silně…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte