Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Nick Cave, Mercy On Me

Reinhard Kleist se etabloval coby komiksový autor velkých osudů. Po Johnnym Cashovi, Fidelu Castrovi či běžkyni Samie Jusuf Omar zpracoval životopis Nicka Cavea – a zdá se, že svědomitý Němec se poprvé odvázal. Jeho styl platil za vypravěčsky i kresebně vhodný spíš pro čtenáře komiksem nepolíbené. Má své kvality, ale na jeho knihy se dost rychle zapomíná – nehledě na sílu zachycených životů. S Cavem to však vypadá na jiný příběh.

Už Cashův život Kleist ilustroval i s pomocí několika ikonických písní. Stejně fabuluje v případě dekadentního písničkáře. Balady Where The Wild Roses Grow, The Mercy Seat nebo Red Right Hand tvoří osnovu vyprávění o umělci faustovského typu, jenž by pro nesmrtelnost zaprodal duši ďáblu. Cave je tu popisován coby riskující týpek, který by raději v okamžiku zemřel, než žil dlouhý život maloměšťáka. Odjezd z Austrálie do Londýna a zrození kapely The Birthday Party, divoké měsíce v Berlíně na drogách, angažování Blixy Bargelda nebo horečnaté psaní románu A uzřela oslice anděla zachycuje Kleist expresivní černobílou kresbou. Té velmi prospěl větší formát, který Cave dostal na rozdíl od předchozích v češtině vydaných alb. Postavy jsou rozpoznatelnější a především kresba místy rozmáchlá od grafiky do výtvarna lépe vynikne.

Z  kreslíře, který potvrzoval zkušenost, Kleist najednou obzvláště v berlínské části překvapuje obrazotvorností. Dovoluje si nemálo celostránkových i dvoustránkových oken, dynamický střih i akční záběry z koncertů. Poprvé je silně…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte