Child in Video Games Competition
V počítačovém pravěku. (Turnaj ve hře asteroids v kalifornské Pasadeně, přelom sedmdesátých a osmdesátých let) • Autor: Bettmann Archive

Před šachovým zápasem mezi Garrim Kasparovem a počítačem Deep Blue v roce 1997 ruský velmistr sebejistě tvrdil, že ho počítač nikdy nedokáže porazit. „Garri ten stroj úplně rozmetá,“ nechal se slyšet také velmistr Yasser Seirawan. Jenže Kasparov se dostal ve druhé partii do úzkých a musel vzdát. Zdrcený porážkou pak v dalším střetnutí zahrál pod své možnosti a dopustil se série chyb. Triumf stroje nad lidským intelektem se stal světovou senzací.

Právě ve druhé partii předvedl Deep Blue výkon, o němž málokdo věřil, že by ho vůbec byl nějaký počítač schopen. V průběhu hry dokonce odmítl tah, který by vedl k zisku, ve prospěch jiného, čistě pozičního manévru.

Stroje již dobyly mnohé pevnosti, kde dříve kralovala lidská inteligence. Superpočítač IBM Watson si počátkem dekády vedl v televizní vědomostní soutěži lépe než nejlepší hráči světa a rozuměl při tom i různým ironickým narážkám moderátora, což je podle mnohých na jeho inteligenci to nejcennější. Jiné systémy excelují v rozpoznávání objektů, například na snímku z ulice dokážou rozlišit člověka na motocyklu, jeho přilbu nebo projíždějící automobil. V roce 2015 v tom jistý software od Microsoftu dokonce dosáhl vyšší spolehlivosti než lidé. Na základě lajků na Facebooku umí software Univerzity v Cambridgi odhadnout charakteristiky osobnosti lépe než životní partner.

59B_profimedia
Myslím, že jsi člověk. (Konverzace se superpočítačem Eugene, který úspěšně předstíral, že není stroj) • Autor: AFP, Profimedia

Jak…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte