Kultura

Osamělý kovboj stalkingu

Na světě jsou určitě daleko horší problémy než mladí muži, kteří se cítí ohrožení a nejistí. Můžou ale způsobit spoustu potíží, když je ovládne frustrace. Často se uchýlí k násilí, ať už to je střelba v kostele, na univerzitě nebo sexuálně motivovaný útok,“ popisuje novinář a spisovatel Teddy Wayne v časopisu Esquire lidský typ, který posloužil jako předobraz pro hlavního hrdinu svého třetího románu Samotář.

David Federman právě nastoupil do prvního ročníku na vysněném Harvardu. Mimořádně nadaný, inteligentní, sečtělý, ovšem jak mu jeho středoškolská učitelka napsala do posudku, komunikace je pro něj značně stresující. To se jen umocní, když první den při seznamování spolužáků zahlédne Veronicu Morgan Wells. Oslní ho nejen půvabem, ale také luxusem zámožné rodiny, z níž pochází. Stane se jeho nedostižnou. Čtenář s ostýchavým citlivým mladíkem na prvních stránkách logicky sympatizuje – avšak jen do chvíle, kdy posedlost Veronicou ústí ve stalking. Samotář by mohl být milostným příběhem nenaplněné touhy, ale v 21. století se stává studií měnícího se pojetí toho, co to znamená být muž. Moc patriarchálních mechanismů sice na jedné straně slábne, ovšem tradiční pojetí maskulinity se příliš nezměnilo. David se zmítá mezi obojím: uvědomuje si, že není silák a alfa samec, ale se svojí jemnou stránkou nakládat neumí. Je to fascinující postava a do značné míry se podobá Humbertu Humbertovi z Nabokovovy Lolity, s nímž čtenář rovněž chvílemi soucítí, aby mu v další…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1388

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte