Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Osamělý kovboj stalkingu

Na světě jsou určitě daleko horší problémy než mladí muži, kteří se cítí ohrožení a nejistí. Můžou ale způsobit spoustu potíží, když je ovládne frustrace. Často se uchýlí k násilí, ať už to je střelba v kostele, na univerzitě nebo sexuálně motivovaný útok,“ popisuje novinář a spisovatel Teddy Wayne v časopisu Esquire lidský typ, který posloužil jako předobraz pro hlavního hrdinu svého třetího románu Samotář.

David Federman právě nastoupil do prvního ročníku na vysněném Harvardu. Mimořádně nadaný, inteligentní, sečtělý, ovšem jak mu jeho středoškolská učitelka napsala do posudku, komunikace je pro něj značně stresující. To se jen umocní, když první den při seznamování spolužáků zahlédne Veronicu Morgan Wells. Oslní ho nejen půvabem, ale také luxusem zámožné rodiny, z níž pochází. Stane se jeho nedostižnou. Čtenář s ostýchavým citlivým mladíkem na prvních stránkách logicky sympatizuje – avšak jen do chvíle, kdy posedlost Veronicou ústí ve stalking. Samotář by mohl být milostným příběhem nenaplněné touhy, ale v 21. století se stává studií měnícího se pojetí toho, co to znamená být muž. Moc patriarchálních mechanismů sice na jedné straně slábne, ovšem tradiční pojetí maskulinity se příliš nezměnilo. David se zmítá mezi obojím: uvědomuje si, že není silák a alfa samec, ale se svojí jemnou stránkou nakládat neumí. Je to fascinující postava a do značné míry se podobá Humbertu Humbertovi z Nabokovovy Lolity, s nímž čtenář rovněž chvílemi soucítí, aby mu v další…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1269
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte