34-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Byla to invaze, bylo to nepřijatelné. Vzpomínáme si potom, když nás okupovali, když jsme hráli hokej, a samozřejmě Palach a všechno. Takže to je samozřejmě nejvíc negativní záležitost.“ Těmito slovy komentoval na tiskové konferenci vlády minulý týden premiér Andrej Babiš jedno z nejvíc traumatizujících výročí československé moderní historie, padesát let od začátku okupace Sovětskou armádou. A aniž bychom ho chtěli chytat za každé slovo: nemohl se šéf české exekutivy, pověstný svým špičkovým poradním týmem, připravit na očekávaný proslov lépe? Neměl si předem promyslet, co řekne? Neměl pocity své i pocity obyvatel své země formulovat obratněji, důstojněji?

Není v tom sám. Prezident Miloš Zeman rovnou prohlásil, že k jednomu z nejdůležitějších výročí českých dějin nesdělí vůbec nic, prý už všechno řekl.

Pokud tedy chápeme srpen 1968 mimo jiné jako příběh politického selhání, je dnešní neschopnost vůdčích představitelů důstojně promluvit pouze náhodná? Nenaznačuje nějakou regresi? Ta otázka je docela důležitá. Obyvatelé Česka totiž nepotřebují od prezidenta a premiéra slyšet vzletné myšlenky ani urputné odsouzení Sovětského svazu či jeho nástupce Ruska. Potřebují slyšet jasnou politickou deklaraci, že se selhání, jež šedesátý osmý rok provázela, nebudou opakovat.

Nevzdát se (mocenského monopolu)

Pokud hledáme nějaké historické poučení, pak vzpomínat na šedesátý osmý rok je ošidné. Vyvolává srozumitelné pocity hrdosti, v pamětnících dokonce euforii. Dvacet let po…

I_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte