Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Díky za zájem

Brusel kouká členským státům přes plot, může se to hodit i nám

Z důvodu neuspokojivých výkonů tuzemských fotbalových rozhodčích bylo rozhodnuto, že vítěz minulého ročníku ligy, tým Viktorie Plzeň, bude od nynějška vybírat sudí sám. A to tak, že třetinu těch stávajících nahradí osobnostmi podle vlastního výběru, a nadto zástupci vedení klubu obsadí komisi, která bude výkony rozhodčích kontrolovat. Při četbě takové zprávy by bylo všem jasno: to je konec zdejšího fotbalu, a kdo chce vidět opravdovou sportovní soutěž, musí přepnout jinam. Navzdory ujišťování plzeňských funkcionářů i nových rozhodčích, že kopaná už bude jen hezčí.

Právě taková je ovšem i podoba reforem justice, které přijala polská jednobarevná vláda strany Právo a spravedlnost (PiS). Navzdory velkým domácím protestům svévolně snížila věk odchodu soudců do důchodu, čímž víc než třetinu stávajících soudců nejvyššího soudu postavila rázem mimo službu a jejich nástupce už vybírají politici. Tedy současný polský politický hegemon PiS. Stejně tak vláda PiS vybírá členy nově zřízené soudcovské komory, která má v dohledu nad justicí velké pravomoce.

Reflex fotbalového fanouška ale v Polsku zjevně nefunguje – PiS v průzkumech voličské popularity jen vzkvétá, valné části Poláků tedy uvedené změny nepřipadají jako konec jejich nezávislé soudní moci – a tím pádem i demokracie, která bez tohoto pilíře nemůže existovat. To je jednoduchá zásada, k jejímuž dodržování polskou vládu místo jejích vlastních občanů nutí Evropská komise. Bez demokracie totiž zase nemůže existovat Evropská…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte