zásahová jednotka
Národní centrála znovu – a lépe? • Autor: MF Sedmicka - editor, Profimedia

Přesně dva roky po svém vzniku, 1. srpna, změnila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) svého šéfa. Michala Mazánka nahradil Mazánek Jiří. Nový šéf přebírá instituci, která v roce 2016 vznikla náhlým a nečekaným sloučením dvou uznávaných policejních týmů a od počátku čelila podezření, že jediným účelem jejího zrodu je snaha politiků zabránit detektivům jít dál po stopě některých citlivých kauz. Neboť jak protikorupční jednotka, tak i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu tehdy vyšetřovaly několik mediálně sledovaných případů – a ty případy nejsou vyřešeny dodnes.

Podle oficiálních výročních zpráv Nejvyššího státního zastupitelství může za tento neúspěch právě ona reforma a následné „neefektivní fungování nové jednotky“. Naopak vedení policie v čele s policejním prezidentem Tomášem Tuhým fungování nově vzniklé jednotky dva roky chválí. Výměna šéfů se nyní podle vysvětlení z prezidia neodehrála kvůli špatné práci starého vedení, ale pouze proto, že se Michal Mazánek rozhodl skončit a bylo nutné rychle najít náhradu, která by „navázala na práci odcházejícího ředitele“.

Z hlediska veřejnosti je na celém sporu podstatné, že Jiří Mazánek je jak u policie, tak na státním zastupitelství považován za dobrého detektiva, muže, který se nenechá manipulovat. Čeká se od něj, že dokáže NCOZ – považovanou mnoha řadovými detektivy a státními zástupci za organizaci zatím v boji proti organizovanému zločinu a korupci opravdu nepříliš úspěšnou – zjednat respekt.

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte