Alexandr Lukašenko je původním povoláním ředitel zemědělského družstva. Sinusoidu ovšem umí coby prezident Běloruska vykreslit jako bravurní matematik. Občané jeho režimu se na ní pohybují už čtyři roky: doby relativního uvolnění a mírnosti k opozici a na státu nezávislým organizacím střídá tvrdá ruka a exemplární represe. Zatýkání novinářů, které proběhlo minulý týden, ukazuje, že Bělorusko vstupuje do záporných hodnot.

Chtěli jste ušetřit?

V úterý ráno provedla policie razii v redakcích serveru Tut.by (jednoho z největších běloruských nestátních médií) a nezávislé informační agentury BelaPAN. Celkem osm novinářů skončilo na policejní stanici a pět z nich v až třídenní vazbě – vesměs vedení redakcí a známé tváře – a počítače a dokumenty s nimi. Následující den se záběr rozšířil nečekaným směrem. Policisté prohledali redakci realitního serveru Realt.by a domovy dalších dvou novinářů, Pauljuka Bykovského, korespondenta německé stanice Deustche Welle, a Aljakseje Žukaua, ekonomického a zemědělského analytika. I na ty soud uvalil vazbu.

Důvod tak velkého zásahu je překvapivý. Státní tisková agentura BelTA obvinila redakce a novináře, že se neoprávněně přihlašovali k jejímu placenému obsahu. Podle všeho šlo o to, že zmínění redaktoři a redakce „šetřili“ a používali sdílené přihlašovací údaje. Jak se ukazuje, obvinění novináři se „porušení copyrightu a způsobení finančních ztrát“, jak to formuluje dotčená státní agentura, pravděpodobně dopouštěli.

Že se celá věc…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1270

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte