Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Meze vstřícnosti

Bělorusko odstartovalo další kolo represe proti nezávislým běloruským médiím

Alexandr Lukašenko je původním povoláním ředitel zemědělského družstva. Sinusoidu ovšem umí coby prezident Běloruska vykreslit jako bravurní matematik. Občané jeho režimu se na ní pohybují už čtyři roky: doby relativního uvolnění a mírnosti k opozici a na státu nezávislým organizacím střídá tvrdá ruka a exemplární represe. Zatýkání novinářů, které proběhlo minulý týden, ukazuje, že Bělorusko vstupuje do záporných hodnot.

Chtěli jste ušetřit?

V úterý ráno provedla policie razii v redakcích serveru Tut.by (jednoho z největších běloruských nestátních médií) a nezávislé informační agentury BelaPAN. Celkem osm novinářů skončilo na policejní stanici a pět z nich v až třídenní vazbě – vesměs vedení redakcí a známé tváře – a počítače a dokumenty s nimi. Následující den se záběr rozšířil nečekaným směrem. Policisté prohledali redakci realitního serveru Realt.by a domovy dalších dvou novinářů, Pauljuka Bykovského, korespondenta německé stanice Deustche Welle, a Aljakseje Žukaua, ekonomického a zemědělského analytika. I na ty soud uvalil vazbu.

Důvod tak velkého zásahu je překvapivý. Státní tisková agentura BelTA obvinila redakce a novináře, že se neoprávněně přihlašovali k jejímu placenému obsahu. Podle všeho šlo o to, že zmínění redaktoři a redakce „šetřili“ a používali sdílené přihlašovací údaje. Jak se ukazuje, obvinění novináři se „porušení copyrightu a způsobení finančních ztrát“, jak to formuluje dotčená státní agentura, pravděpodobně dopouštěli.

Že se celá věc…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1026
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte