Petr Pavel
Autor: Matěj Stránský

Co byla vaše první myšlenka, když jste se dozvěděl o smrti tří českých vojáků v Afghánistánu?

Že je to opravdu velká smůla, že nás po čtyřech letech opět potkala téměř identická tragická událost. Upřímně jsem věřil, že dokud budu v uniformě, nebudu už svědkem tak smutného návratu našich vojáků domů.

Sám jste se kdysi jako voják v bývalé Jugoslávii dostal do přestřelky, při níž jste mohl zemřít. Jak hodně voják na podobných misích počítá se smrtí?

Když jsem byl v bývalé Jugoslávii, byla to pro nás naprosto nová zkušenost. Před námi vlastně byl na misi jen omezený počet lidí. V první válce v zálivu došlo k jednomu úmrtí a armáda ani společnost nebyly dosud psychicky připraveny, že při nasazení může dojít ke ztrátě života. Dnes s tím vojáci počítají, jsou na to připravováni po všech stránkách, je to bohužel součást jejich práce. Platí to samozřejmě i u policistů, hasičů a některých dalších povolání, která v sobě mají rizikové faktory.

Pro část společnosti jsou mrtví vojáci novodobí hrdinové, část jejich smrt považuje naopak za zbytečnou s tím, že padli ve válce, které se nemáme účastnit. Kde stojíte na téhle škále vy?

Stojím samozřejmě na té straně, která má velký respekt ke všem ztrátám, jež jsou způsobeny výkonem povolání. Protože to je věc, kdy člověk obětuje to nejcennější, co má, ve prospěch druhých. Zastávám názor, že mise, které se vojáci účastnili, je v zájmu České republiky. A že fakt, že vojáci přišli o život daleko odtud, není výrazem toho, že by byli na misi pro vlastní uspokojení nebo že by si tam chtěli vydělat peníze, jak někteří naznačují. Naopak reprezentují to, že naše země je součástí společenství národů, kterým není lhostejný vývoj ve světě. Koncept, že bychom se měli bránit pouze v našich hranicích, o němž také slýchám, mi přijde sobecký a krátkozraký.

Uvažuje Petr Pavel o kandidatuře na prezidenta? Jaká byla jeho práce v NATO? Jak bychom měli reagovat na ruskou strategii? Jak je reálný rozpad Aliance, o němž se spekuluje kvůli Trupově politice? O tom všem čtěte v novém Respektu.

I_obalka_R33
Považujete mrtvé vojáky za hrdiny?

Definice hrdinství je hodně subjektivní. Někdo by řekl, že hrdinství se projevuje pouze tam, kde člověk jde vědomě do nějakého ohromného rizika. Například hasič, který se vrací do hořícího domu pro dítě. Pokud voják přijde o život za situace, která je víceméně náhodou, jak tomu bylo u našich padlých, někteří by možná argumentovali, že se o hrdinství nejedná, protože plnili standardní úkol. Já vnímám označení hrdina ve spojitosti s těmito třemi muži jako symboliku toho, že se obětovali pro něco, v co věřili, co jim dávalo smysl a co přispívá, ať už přímo nebo nepřímo, k bezpečnosti nás ostatních. Za to si zaslouží respekt a úctu.

 

 

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte