Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Bojovník s telefonem

Pozoruhodná cesta ke slávě výtržníka Tommyho Robinsona

33-profil-robinson
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Tommy Robinson posledních deset let celkem nerušeně obýval extrémně pravý okraj britské politické scény, aniž by mu média nebo většinová společnost věnovaly pozornost. Nakrátko ostříhaný mladík z dělnického předměstí Londýna byl veřejnosti známý jako zakladatel protimuslimského spolku English Defence League, se kterým v britských městech organizoval pochody proti islámu a migraci. Robinson (vlastním jménem Stephen Yaxley-Lennon) během uplynulé dekády také několikrát skončil ve vězení za různé rvačky, držení drog nebo podvody, díky čemuž se čas od času mihl ve zprávách. Vždy ale platil za výtržníka lokálního významu, jehož jméno znal mimo rodnou Anglii málokdo. Když pak Robinson v roce 2013 svůj islamofobní spolek opustil s vysvětlením, že v něm začínají převažovat extrémní názory, nad kterými nemá kontrolu, mohlo se zdát, že je kariéra ultrapravicového aktivisty u konce.

Střih v čase o pět let vpřed, je léto 2018 a Robinson je ultrapravicovou celebritou s globálním dosahem. Jeho amatérská videa na YouTube a Facebooku, ve kterých „bojuje proti hrozbě radikálního islámu“, sledují statisíce lidí. Síť jeho podporovatelů sahá od USA po Českou republiku, svou podporu mu vyjadřuje bývalý poradce amerického prezidenta Steve Bannon či prezidentův syn Donald Trump junior. Jak se bývalému výtržníkovi a recidivistovi podařilo přerodit v takto vlivnou postavu a co vlastně chce?

Hej, ty

Zásadní okamžik na Robinsonově cestě z bezvýznamnosti do globálního povědomí se odehrál…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 438
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte