Ocasio-Cortez rally in Los Angeles
Alexandria Ocasio-Cortez • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Již za tři měsíce může být v americké politice spousta věcí úplně jinak. Donald Trump možná bude muset každý zákon domlouvat s opozičními demokraty. Zároveň bude coby politik ignorující zaběhaná pravidla hry čelit lavině vyšetřování kvůli každému svému spornému kroku či výnosu. Možná se dokonce naplní nejdivočejší sny jeho oponentů a prezident bude čelit riziku odvolání z úřadu. Stačí maličkost: aby demokraté zvítězili v kongresových volbách konaných, jako každé dva roky, na počátku listopadu.

Nemožné to rozhodně není. V obou komorách Kongresu (ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu) je dostatečné množství nejistých mandátů na to, aby republikáni mohli kdekoli ztratit většinu. Trend je jasný, většina mandátů, v nichž je výsledek nejistý, dnes drží právě republikáni, a mohou tedy o ně přijít. Demokraté v poslední době zaznamenali úspěch v několika doplňovacích volbách. Trump, s nímž jsou republikáni jedna ruka, si v očích veřejnosti sice polepšil, ale pořád je velmi neoblíbený.

Práce pro všechny

Zároveň demokraté rozhodně nemají nic jisté. Americká ekonomika v tuto chvíli šlape jako hodinky a to je pro mnohé voliče klíčový argument. Ke kongresovým volbám uprostřed prezidentského funkčního období chodí tradičně méně lidí, hlasují tudíž spíše ti zapálenější a všeobecná neobliba prezidenta se částečně rozpustí ve slabé volební účasti. Volby navíc nejsou úplně fér, okrsky jsou narýsovány tak, že demokraté musí podle politologů k zisku většiny ve sněmovně získat 53–54…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1860

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte