Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus Sinice

Když chybí kyslík

Polský Balt se přehřál a všichni řeší nezvyklého vetřelce: sinice v moři

Toxic algae are seen on the beach in Gdynia
Vypadá jako polévka, chutná jako moře. • Autor: REUTERS

Sinice v rybnících jsou letní evergreen. Platí to doslova a málokoho to překvapí: v nehybné a prohřáté vodě se těmto odolným bakteriím prostě daří. Letos v létě ovšem ovládly jednu velmi nečekanou vodní plochu, konkrétně chladný a bouřlivý polský Balt. Na řadě míst proměnily jeho jindy průzračnou mořskou vodu v zelenožlutou polévku. Hygienici vyhlašují zákazy koupání, turisté jsou zoufalí (ti odvážnější, kteří do vody vkročí, vyhledávají lékaře), hoteliéři sčítají ztráty a přírodovědci přemýšlejí, jak brzy bude ještě hůř.

Extrémní léto

I sever Polska aktuálně ovlivňuje vlna veder, a Balt proto teď není ani chladný, ani bouřlivý. Teplota vody v současnosti na některých místech překračuje 25 stupňů, což je o dobrou pětinu více, než je běžné. A nezvykle nehybný je i vzduch, přičemž těch několik málo bouří, které se v posledních dvou tý-
dnech nad polským pobřežím přehnaly, záplavu sinic nerozptýlilo.

Voda kvete na malé, ale zdaleka nejoblíbenější části pobřeží, okolo takzvaného Trojměstí – Gdyně, Sopot a Gdaňsku. V jeden moment byly zavřené všechny tamní pláže. Ty leží směrem do zátoky, nedaleko níž do moře ústí největší polská řeka Visla. Na fosfor a dusík bohaté chemikálie používané v zemědělství, spláchnuté ve vnitrozemí do řeky a donesené do moře, fungují pro sinice jako vynikající krmivo. Špinavá voda ze zátoky se rozlévá i kolem, a tak jsou sinicemi zanesené také některé pláže otevřené širému moři. Podobná situace nastala naposledy před dvanácti lety. I…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 974
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte