Dobře poslouchejte. Ten zvuk, který se linul ze středeční společné tiskové konference předsedy Evropské komise a prezidenta Spojených států, byl Donald Trump, který se znovu pokouší zařadit zpátečku. Je to vlastně už běžná rutina. Začnete metáním urážek na hlavu protivníka, z nichž některé mají reálný základ, ale většinou se jedná o divoké přehánění. Pokračujete výhrůžkami extrémními důsledky. Potom se s dotyčnou stranou setkáte, začnete couvat a triumfálně oznámíte, že jste svět zachránili před krizí způsobenou především vaší vlastní rétorikou a chováním. Říkejme tomu třeba Trumpův valčík.

Vzpomeňme například prezidentovo chování ohledně Severní Koreje. Začal tím, že označil Kim Čong-una za „šílence, kterému nevadí, když nechá vyhladovět a zabíjet vlastní lid“. Pohrozil „ohněm a hněvem, jaký svět dosud nikdy nespatřil“. Vlastní krizi pak vyřešil jednostrannými ústupky Kimovi a gejzíry slov o tom, jak Severokorejci „milují“ svého diktátora a jak mu on, Trump, důvěřuje. Stejný postup byl aplikován na Evropskou unii, kterou ještě nedávno popsal jako „horší než naši nepřátelé“. Teď, po setkání s Jeanem-Claudem Junckerem nám říká, že EU a USA se „skutečně milují“. V dohledné době se připravte na něco podobného v případě Číny.

Pro Trumpa nemá tato strategie žádné důsledky, protože jeho slova nic neváží. Začne tím, co ve své knize The Art of the Deal (Umění dohody) nazval „pravdivou hyperbolou“ (v protikladu k mnoha otevřeným lžím, které také používá), a potom, když…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte