Jak souvisí klíčová vládní agenda, tedy prosazování reforem, a český postoj k migrační krizi? Možná velmi podstatně. Naznačuje to výroční zpráva klubu nejvyspělejších zemí známého pod zkratkou OECD. V té dorazilo minulý týden do Česka doporučení, jaké změny je dobré provést, aby se Česko udrželo na dráze úspěšné ekonomiky se stoupající životní úrovní. Charakter návrhů ovšem ukazuje, že k jejich prosazení bude potřeba politická odvaha a schopnost odolávat populistickému vábení. Tedy přesně to, co vláda v čele s Andrejem Babišem postrádá při řešení potíží spojených s ilegální migrací.

Pozor na penze

Zprávy OECD jsou tak trochu darem z nebes. Dostáváme v nich neideologická doporučení, která projasňují zdejší debatu o reformách zatíženou stranickými zájmy a předsudky.

Asi nejlépe to ukazuje penzijní reforma. S tou se české vlády potýkají minimálně patnáct let. Už dvě expertní komise doporučily zřízení povinného soukromého připojištění a postupné zvyšování věku odchodu do důchodu. Návrhy ale zkrachovaly na odporu levice, k níž se v minulém volebním období přidalo Babišovo ANO. Přitom padaly chatrné argumenty nebo spíš tvrzení, že Česko žádnou penzijní reformu nepotřebuje, protože má penzijní systém pevně navázaný na státní rozpočet, tedy nejspolehlivější zdroj peněz.

Taková je však jen polovina pravdy. Česko čelí stárnutí populace a pádu důchodového účtu do výrazného minusu. Navázání na státní rozpočet přitom znamená, že Česko bude penzijní náklady pokrývat na…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2475

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte