Governor's Ball Music Festival - USA Entertainment - June 2014
Ukáznění poustevníci • Autor: Corbis via Getty Images

U vchodu do losangeleské Santa Monica College se kolem skupiny lidí, kteří pod dohledem školní policie pokuřují marihuanu, poflakuje mladík se skateboardem. Hlavu má také omámenou, avšak nikoli trávou, nýbrž starostmi. Stěžuje si na studijní úvěry a potíže s hledáním práce. Dokonce se bojí, že by mohl skončit jako bezdomovec. „Nechci to přehánět,“ říká, „ale roboti berou lidem práci.“ Nekouří ani moc nepije. Je to pro něj větší stigma než pro generaci jeho rodičů, říká.

Mladí lidé se opravdu chovají a myslí jinak než předchozí generace v témže věku. Tyto změny lze vidět v téměř všech bohatých zemích, od Ameriky přes Nizozemsko po Jižní Koreu. Někde se to děje už léta, v poslední době se však tento obrat urychlil. A ne vše je přitom neškodné.

Možná nejnápadnější změnou je, že teenageři se méně často opíjejí (viz graf 1) a začínají pít později. Průměrný věk, ve kterém Australan poprvé ochutnal alkohol, se od roku 1998 zvýšil ze 14,4 na 16,1 roku. A i když začnou, alkohol spíš jen srkají, než hltají. V Británii, kde pětina lidí ve věku 16–24 let nepije alkohol vůbec, klesá počet hospod asi o tisíc ročně a nočním klubům se vede ještě hůř. Mladí lidé v minulosti chodili pít a někdy k tomu i něco snědli, říká Kate Nicholls, předsedkyně oborové skupiny Asociace licencovaných provozovatelů pohostinských služeb. Dnes je to naopak.

Tisk
graf 1

Oblibu ztrácejí také další drogy. Průzkumy Evropského centra pro monitoring drog a drogových…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte