Cestu prezidenta Trumpa do Evropy líčí on sám i jeho kritici jako revoluční. Prezident nám tvrdí, že dokázal zcela sám zázrakem přimět členské země NATO, aby prudce zvýšily výdaje na obranu. Jeho kritici mají za to, že rozséváním pochyb a sporů mezi nejbližšími spojenci dokázal úplně sám zničit západní alianci.

Ani jedno tvrzení není tak docela pravdivé. Trumpovy požadavky jsou ve skutečnosti dobře známými americkými požadavky. Prezident Obama běžně žádal po spojencích z NATO totéž. Jeho ministr obrany Robert Gates se rozhodl pronést svůj projev na rozloučenou právě v Evropě a na toto téma. Předvídal tehdy „ochabující zájem … napříč americkým politickým spektrem … navyšovat stále vzácnější zdroje ve jménu zemí, které nejsou zjevně ochotny … stát se seriózními a schopnými partnery v otázce své vlastní obrany“. A varoval, že „budoucí američtí lídři, které na rozdíl ode mne neformovala studená válka, nemusí považovat výnosy z amerických investic do NATO za dostatečné“.

Trumpův hlasitý výpad proti Německu, které se podle něj stalo příliš závislým na Rusku, má svůj význam. Němci se ochotně upsali k energetické vazbě, jež je strategicky nebezpečná. Trump ale nechápe tuto dynamiku úplně správně. Nejde jenom o to, že se Berlín kvůli importu velkého množství plynu z Ruska stává vydíratelným. Rusové jsou stejnou měrou závislí na německých penězích. Právě budovaný plynovod ale může umožnit Rusku hrozit východoevropským zemím zastavením energetických dodávek nebo prudkým zvýšením…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte