Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Investice, digitalizace, migrace

Jaká bude druhá vláda Andreje Babiše

23A_jaros
Víte, že jsme proti kvótám? (Zleva Jan Chvojka, Jan Hamáček, Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek) • Autor: Milan Jaroš

Po devíti měsících od voleb se Česko dočkalo plnohodnotné vlády. Andrejem Babišem napodruhé sestavený kabinet získal minulý týden ve sněmovně křehkou důvěru. Co můžeme čekat od vlády, na níž se podílí rozpolcená sociální demokracie a jež prošla přes parlament díky podpoře komunistické strany?

Všechno všem

Nejlepší dostupnou nápovědou může být v tuto chvíli programové prohlášení, které obsahuje šest základních priorit. Jsou mezi nimi oblasti, na kterých si předchozí garnitury už několikrát vylámaly zuby: od důchodové reformy přes digitalizaci, efektivní investice, snahu o srozumitelnou zahraniční politiku, různé reformy státu až po otázku bezpečnosti. Premiér shrnuje nabídku svého týmu jednoduše jako „vládu pro všechny“. Jen málokdo ale zatím tuší, co tahle kouzelná formulka ve skutečnosti znamená.

„Vláda veřejnosti slibuje dělat hlavně kroky, kterými si udrží popularitu. Jako by ve společnosti všechno šlapalo jako hodinky a nebylo třeba nikde říznout,“ shrnuje dokument ekonom z UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Nejlépe je to podle expertů vidět právě v otázce investic, což je role, o které jednotliví ministři v čele s premiérem mluví nejčastěji.

Podle Sobíška se snaha zavděčit se všem v tomto případě projevuje sliby praktikovat pravicovou politiku na straně příjmů a levicovou politiku na straně výdajů. V prohlášení proto najdeme jak odmítání zvyšování daní, tak v protikladu jdoucí štědré navyšování důchodů, platů ve veřejné sféře nebo už poněkud zprofanované…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte