Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Zemanův Babiš?

Co stojí za svazkem dvou politiků, kteří hýbou Českem

Návštěva Miloše Zemana na Čapím hnízdě, 28.4.2016
Andrej Babiš a Miloš Zeman na Čapím hnízdě; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

Měl to být den, kdy by si Andrej Babiš mohl konečně oddechnout. Po více než osmi měsících stresu a nervů z nekonečného povolebního vyjednávání se pro něj totiž otevřela cesta k řádné koaliční vládě: sociální demokraté ten červnový pátek zveřejnili výsledky vnistrostranického referenda dovolující jim vstoupit do Babišova kabinetu. Vše vypadalo jako dohodnutá věc, předseda ČSSD Jan Hamáček s místopředsedou Jiřím Zimolou po boku zářili na tiskové konferenci úsměvy. Jen pár hodin poté, co vedení sociální demokracie přečetlo výsledky, však Andrej Babiš svým čerstvým partnerům zasadil ránu, když bez předchozího varování odmítl navrhnout do své vlády sociálnědemokratického nominanta Miroslava Pocheho se zdůvodněním, že se tento kandidát nelíbí prezidentu Zemanovi. Šéf hnutí ANO tak k překvapení mnohých vyhověl hlavě státu, i když tím sám sobě zkomplikoval jistou cestu k plnohodnotné vládě. Nabízí se proto otázka, co stojí za současným spojenectvím Babiše se Zemanem, že jsou jeho oba aktéři ochotni udělat pro sebe víc než pro kohokoli jiného.

Nejdřív byznys, pak politika

Z dění posledních let to vypadá, jako by tandem Babiš a Zeman začal vznikat teprve při vstupu Andreje Babiše do nejvyšších pater politiky. Nicméně je nutné připomenout, že současná spolupráce je pro oba spíše navázáním na konec devadesátých let, kdy se za Zemanovy vlády dostal Babiš výhodně k privatizaci státního majetku a ze specialisty na hnojiva se zrodil největší tuzemský byznysmen v petrochemii a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte