Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Možné násilí

Donedávna patřila izraelská detektivka k okrajovým záležitostem. Akční izraelští hrdinové byli buď vojáci, nebo agenti Mosadu, a zahraniční čtenáře zajímala víc díla zachycující stav židovského státu. Na začátku této dekády však na scénu vpadl Dror Mišani, nedostudovaný literární vědec, který vyrůstal v Cholonu, telavivském předměstí obývaném nižší střední třídou. A úspěch jeho debutu Případ pohřešovaného si vynutil celou trilogii, z níž teď česky vyšel již druhý díl.

Protagonistou Mišaniho příběhů je policejní vyšetřovatel Avraham Avraham, na hony vzdálený hrdinům americké drsné školy. Už jméno jako vystřižené z Hlavy XXII ho předznamenává: je pochybovačný samotář a občas propadá depresím, protože okolní svět vnímá jako docela nejasné místo. Na rozdíl od prvotiny sice o něco profesně vyzrál (a pozná, který z podezřelých mu lže), ale ještě úplně nezapadá. Navzdory naléhání svých nadřízených nechce jen splnit úkol a „pochopit, co se stalo“ – chce taky vědět proč. A odhalit motivy, které dokážou běžné Izraelce vytrhnout z jejich obyčejných životů a zavést na scestí. Trochu připomíná komisaře Maigreta, který chce, aby spravedlnost fungovala i s odstíny, jež zákon postihnout neumí. A zároveň je pravým opakem Hercula Poirota, který potenciálně podezříval každého; Avraham by radši věřil, že lidé jsou ze své podstaty nevinní.

Vyzradit zápletku by bylo nevkusné, ale nakonec i míň důležité, protože tu nejde o rychlé ani krvavé čtení. Mišani se hlavně snaží…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte