Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Lid versus fotbal

Zuzana Boehmová

V létě před dvěma roky se hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick rozhodl protestovat proti policejní brutalitě a rasové nesnášenlivosti vůči černochům tím, že místo aby během hymny při zahájení zápasu stál, klekl si na jedno koleno. „Nebudu se stavět při hymně do pozoru a demonstrovat patriotismus vlajce a zemi, která utlačuje černochy a další menšiny,“ nechal se slyšet.

Prostředí Národní fotbalové ligy je ale relativně konzervativní a mnoha divákům fotbalu se to nelíbilo. Jak se ke Kaepernickovu protestu přidávali další černošští hráči, diváci hudrovali na Twitteru kvůli zneuctění amerických hodnot a urážce vlajky, a sledovanost přenosů zápasů dokonce poklesla o devět procent.

Pak se do toho vložil Donald Trump, začal fantazírovat o tom, jak by hráči mohli být za takové chování potrestáni. „Kéž by jeden z majitelů týmu NFL řekl – vyhoďte toho hajzla z hřiště! Má padáka!“ prohlásil.

Vítězové ligy jsou každoročně zváni do Bílého domu, loni však prezidentovo pozvání odmítli. Letošní tým se tam zase chystal v tak malém počtu, že akce byla nakonec zrušena. Stát při hymně už odmítá přes sto hráčů.

Ve snaze potlačit protesty fotbalistů vydala americká fotbalová liga na konci května novou směrnici, která zakazuje hráčům klekat si. Povoluje jim při hymně zůstat v šatně, pokud jsou ale vidět, musí stát v pozoru, jinak jim hrozí pokuty. Na zemi, která se pyšní mimořádnou svobodou projevu, poměrně razantní krok.

A nejen razantní, ale krok i docela drzý, pokud se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte