Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Kam sahají dráty Hradu

Zemanův tým zkouší rozšířit svůj vliv – ve vládě a v ČEZ

Vznikající vládní koalice Andreje Babiše s ČSSD může mít kromě komunistů ještě jednoho tichého společníka – Zemanův Hrad. Prezident a jeho lidé se snaží ve finální fázi vládních jednání posílit svůj vliv jak přímo v kabinetu, tak v největší státem ovládané firmě ČEZ.

Otec a syn

Na konci minulého týdne se na Pražském hradě uskutečnila schůzka, jíž se zúčastnil ředitel ČEZ Daniel Beneš, premiér a prezident. Obsah rozhovoru nikdo z přítomných nespecifikoval, Beneš jen obecně sdělil, že se společně bavili o budoucnosti energetiky. Podle podrobnějších kuloárových informací se v rámci této budoucnosti mělo probírat i možné zemětřesení v dozorčí radě Benešem řízené společnosti. Ta bude zasedat nyní.

Kdyby ke změnám v dozorčí radě došlo, otevřelo by to Babišovi do budoucna cestu k odvolání samotného Beneše. Premiér o tom uvažuje už delší čas, Beneš je mu trnem v oku a jeho éru si spojuje s neprůhlednými zakázkami ČEZ. Babišem vlastněná MF DNES napsala, že to byl právě Beneš, kdo schůzku na Hradě inicioval s cílem upevnit si s pomocí prezidenta před Babišem svoji pozici.

Pro jakékoli přetahování o post šéfa ČEZ je klíčová právě dozorčí rada podniku – ta má 12 členů, volí se jednou za rok na valné hromadě a teď jsou v ní ještě zástupci minulé vládní koalice včetně lidí dosazených přímo bývalým premiérem Bohuslavem Sobotkou. Čtyři členové jsou voleni jako reprezentanti zaměstnanců a u těch má Beneš silnou podporu, nyní se tedy hraje o to, kdo bude mít v radě většinu –…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte