Vznikající vládní koalice Andreje Babiše s ČSSD může mít kromě komunistů ještě jednoho tichého společníka – Zemanův Hrad. Prezident a jeho lidé se snaží ve finální fázi vládních jednání posílit svůj vliv jak přímo v kabinetu, tak v největší státem ovládané firmě ČEZ.

Otec a syn

Na konci minulého týdne se na Pražském hradě uskutečnila schůzka, jíž se zúčastnil ředitel ČEZ Daniel Beneš, premiér a prezident. Obsah rozhovoru nikdo z přítomných nespecifikoval, Beneš jen obecně sdělil, že se společně bavili o budoucnosti energetiky. Podle podrobnějších kuloárových informací se v rámci této budoucnosti mělo probírat i možné zemětřesení v dozorčí radě Benešem řízené společnosti. Ta bude zasedat nyní.

Kdyby ke změnám v dozorčí radě došlo, otevřelo by to Babišovi do budoucna cestu k odvolání samotného Beneše. Premiér o tom uvažuje už delší čas, Beneš je mu trnem v oku a jeho éru si spojuje s neprůhlednými zakázkami ČEZ. Babišem vlastněná MF DNES napsala, že to byl právě Beneš, kdo schůzku na Hradě inicioval s cílem upevnit si s pomocí prezidenta před Babišem svoji pozici.

Pro jakékoli přetahování o post šéfa ČEZ je klíčová právě dozorčí rada podniku – ta má 12 členů, volí se jednou za rok na valné hromadě a teď jsou v ní ještě zástupci minulé vládní koalice včetně lidí dosazených přímo bývalým premiérem Bohuslavem Sobotkou. Čtyři členové jsou voleni jako reprezentanti zaměstnanců a u těch má Beneš silnou podporu, nyní se tedy hraje o to, kdo bude mít v radě většinu –…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte