Demokraté zaznamenali minulý týden úspěch v primárkách v Kalifornii a své šance v podzimních volbách do Kongresu vidí stále optimističtěji. Neměli by ale zapomínat, jak to dnes celkově vypadá se středolevou politikou. Levý střed se během posledního desetiletí na Západě podařilo téměř zničit. Pokud se demokraté této realitě nepostaví a nepřijdou se strategií, jež vlnu porážek zastaví, mohou být v listopadu znovu překvapení.

Když sečtete zastoupení demokratů v Kongresu, v kongresech jednotlivých států a na úrovni guvernérů, nachází se na téměř nejnižším bodě za posledních sto let. Nejsou v tom ale sami. V Británii si David Miliband v roce 2011 všiml, že o rok dříve zaznamenala tamní Labour Party druhý nejhorší výsledek za téměř sto let. V témže roce se ve Švédsku sociální demokracii dařilo nejhůře od roku 1911. V Německu zaznamenali v roce 2009 nejhorší výsledek od chvíle, kdy byla Spolková republika roku 1949 založena. Ve Francii byly výsledky posledních voleb pro levici patřící k establishmentu nejhorší od roku 1969. Od té doby se ledacos změnilo, většinou ale k horšímu.

Situace je ještě záhadnější, vezmeme-li v úvahu její kontext. Deset let od vypuknutí nejhorší ekonomické recese od velké hospodářské krize – vlastně globální finanční krize způsobené především nezodpovědností soukromého sektoru – nesou následky především strany na levici a plody sklízí většinou pravice. Proč?

Když se daří

Ve snaze zodpovědět tuto otázku vydala skupina expertů vloni na podzim…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte