Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Německá nota

Angela Merkel představila svou vizi lepší EU

Když Emmanuel Macron vyhlašuje obrodu Evropy, slyší to skoro každý. Citace z projevů francouzského prezidenta pronikají do médií, sloupkaři je hojně komentují, a Macron proto navenek působí jako nový lídr EU. Když na plány francouzského reformátora po dlouhých měsících čekání minulý týden odpověděla německá kancléřka, v kaši aktuálních událostí to skoro zapadlo.

Není divu: Angela Merkel nenabídla Evropě silný projev, který by přitáhl všeobecnou pozornost. Své představy shrnula v dlouhém, poklidném rozhovoru s nedělníkem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Její odpovědi Macronovi jsou jako obvykle věcné či spíše suché a poněkud obtížně se citují. Přesto není hned nutné tvrdit, že německá kancléřka ztratila pozici lídra Evropy. Před důležitým summitem EU na konci června se naopak zdá, že začíná udávat tempo jednání.

Možný kompromis

Kancléřka potřebu evropských reforem vysvětluje proměnou světa, kterou poslední roky všichni napjatě pozorujeme. Už tu nejsou dvě velmoci jako za studené války a zároveň končí období americké hegemonie. Vznikající světový řád bude mít více mocenských pólů a Evropa by se měla stát jedním z nich. Angela Merkel předkládá konkrétní návrhy na poli ekonomiky, inovací, imigrace, bezpečnosti i zahraniční politiky, které by měly akceschopnost Evropy v nové éře zvýšit.

Chce posílit evropskou měnu s pomocí vzniku Evropského měnového fondu (EMF). Ve chvílích ohrožení eurozóny bude moci vydávat krizovým zemím půjčky s třicetiletou splatností…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte