Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Od věci, Společnost

Nabít mušketu trvá půl minuty

Přímých bojů během
třicetileté války se zúčastnily i ženy, ale pouze
v mužském
převlečení. (Klára Andresová) • Autor: Milan Jaroš
Přímých bojů během třicetileté války se zúčastnily i ženy, ale pouze v mužském převlečení. (Klára Andresová) • Autor: Milan Jaroš

Převléká se do mužského oblečení, v bitvách střílí z muškety a jako poddůstojník velí části vojska. Historička Vojenského historického ústavu Klára Andresová však nemá vojenství 16. a 17. století jen jako hobby, válečnou vědu té doby zkoumá i v práci.

Když střílíte z muškety, znamená to, že jste mušketýrka?

Znamená to, že jsem mušketýr. Když si hrajeme na vojáky a představujeme historické postavy ze 17. století, konkrétně období třicetileté války, tak je zobrazujeme věrně a v té době mušketýrky nebyly. Když střílím z muškety, tak v mužském oblečení.

Ženy se v té době přímých bojů neúčastnily ani jako „anomálie“?

Určitě ano, ale také pouze v mužském převlečení. Máme množství písní či pohádek o tom, jak ženy šly v převleku do války za svým milým. Jinak ale třeba během válek bránily své domovy, i se zbraní v ruce. Zprávy o tom, že se ženy převlékaly do mužských šatů a účastnily se vojenských tažení, máme i z mladších dob. Známe případ jedné, která během napoleonských válek sloužila u rakouské armády na celkem vysoké pozici. Dokonce si nechala narůst vousy, čehož dosáhla tím, že si dlouho holila obličej.

Soudě podle dobových vojenských příruček, které zkoumáte, byla manipulace s mušketou velmi složitá.

Vypadá to komplikovaně – v odborné literatuře jsou rozepsány všechny nutné kroky a někde se zmiňuje, že k obsluze muškety je třeba udělat 140 pohybů. Ale ve…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].