Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Babiš, OLAF a politický tlak

Premiér se střelil do vlastního kolena

Nicholas Ilett, šéf Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), minulý týden při prezentaci výsledků své instituce zařadil do projevu také nesouhlas s obviněním, že některá vyšetřování, jež vede OLAF, mohou být politicky ovlivňována. „V mnoha zemích, včetně mé vlastní, je už po několik stovek let běžně uznáváno, že instituce může fungovat, aniž by podléhala vnějším vlivům,“ prohlásil britský šéf OLAF. A vrátil se tak po pětiměsíčním mlčení zpět do chvíle, kdy v lednu český premiér Andrej Babiš evropské vyšetřovatele obvinil, že při vyšetřování jeho možného dotačního podvodu na Čapím hnízdě podléhali politickým tlakům. Babiš konkrétně neobjasnil, o jaké tlaky by se mělo jednat, ani v lednu, ani nyní, kdy po Ilettových slovech oznámil, že si za svým tvrzením stojí. OLAF je podle něj zpolitizovaná, a nikoli nezávislá instituce.

Pokud Ilett chtěl ve svém projevu Babišovi připomenout význam důvěry v právo v životě moderní Evropy, zřejmě se minul účinkem. Český premiér se s obviněním OLAF coby lokajské, politikům sloužící instituce evidentně neobrací na Evropany, ale na české voliče, kteří o fungování OLAF a dalších evropských úřadů nemají příliš ponětí – a ani jim na tom moc nezáleží. Podle posledního průzkumu Eurobarometru zveřejněného v květnu podporuje ochranu hodnot jako spravedlnost nebo lidská práva pouze každý čtvrtý občan Česka. Tenhle nezájem má samozřejmě svoje náklady.

Případ maltské korupce

OLAF už existuje dvacet let, za tu dobu prověřil na dva…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2529
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte