42A_foto Collegium Musicum
Zkusíme to jinak, souhlasíte? (Koncert v Domu varhanní hudby)

Nad rušnou křižovatkou v centru Lvova stojí mohutný, ale trochu omšelý barokní kostel. Podobných staveb je ve třičtvrtěmilionovém městě na západní hranici Ukrajiny celá řada. Hlavní vrata jsou zamčená, vstup do kostela i přilehlé fary obstarávají oprýskané dřevěné dveře, vedle kterých na zdi visí unifikovaná úřední cedule, upozorňující návštěvníky, že vstupují do kulturní instituce. Od dveří do hloubi budovy vede potemnělá chodba, z níž vystupuje jen budka ze skla a dřeva – padesát let stará prodejna lístků. Vpravo jsou další dveře, které se otevírají do rozlehlé lodi nedávno opraveného kostela. Naproti oltáři stojí pódium, čelem k němu tři stovky židlí a nad pódiem srdce celého prostoru – varhany.

To jediné, co nepasuje do Domu varhanní hudby, jak se tenhle úctyhodný, zavedený a na první pohled usedlý stánek vysoké kultury jmenuje, je dvojice mladých mužů, kteří stojí vprostřed kostela a přátelsky se dohadují s klavíristou, který právě cvičí na večerní vystoupení. Třicátník Ivan Ostapovič vede zdejší koncertní sál už půl roku spolu se svým o tři roky mladším zástupcem Tarasem Demkem. Podle vzhledu, dobré angličtiny a neformálního vystupování by je návštěvník snadno zařadil k pozici šéfů jednoho z lvovských hudebních klubů. To by ovšem nesměla na Ukrajině probíhat nenápadná kulturní revoluce.

Naučit se platit

Proměna má spořádaně úřední obrysy a je to méně osudový důsledek státního převratu z roku 2014, který zemi přinesl pád proruského prezidenta Janukovyče,…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte