Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Joanna Cannonová

Britka Joanna Cannon v patnácti opustila školu a prošla spoustou zaměstnání. Po letech se ke studiu vrátila, ve čtyřiceti se stala lékařkou specializující se na psychiatrii a duševní zdraví – a možná proto posléze debutovala psychologicky i sociologicky překvapivě vyzrálou prózou, která připomíná slavný americký titul Harper Lee Jako zabít ptáčka. Román nazvaný Černé ovce a beránek Boží je citlivým příběhem dospívání, kdy během letní prázdninové nudy a horka dvě desetileté holčičky odhalí pokrytectví dospělých. A jejich snahu svalit vinu na toho, kdo mezi ně tak úplně nepatří.

Píše se rok 1976 a v Anglii panují extrémní sucha, kvůli nimž usychají trávníky i na bezejmenném předměstí obývaném bílou a bohabojnou nižší střední třídou. Na povrchu se stále udržuje řád představovaný pitím čaje, sledováním televize a konzumací sušenek, ovšem když záhadně zmizí jedna z do té doby nenápadných manželek, začne se vše hroutit a životy bližních se začnou rozpadat. Alespoň v očích kamarádek Tillie a Grace, které se rozhodnou ve své ulici hledat samotného Boha: protože když najdou jeho, najdou přece i pohřešovanou paní Creaseyovou.

Na své pouti, během níž vystupují jako Agathy Christie a svědci Jehovovi zároveň, ovšem postupně odhalí něco úplně jiného: tiché domácí násilí ve formě každodenního útlaku žen, rasové předsudky vůči nově se přistěhovavší rodině (jsou Indové, proto jim přece nemůže být vedro) a jeden kolektivní a kolektivně ututlaný zločin z minulosti. A…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte