Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Dospělost začíná

Pokud EU nezesílí, tak bude často tak zoufalá jako po Trumpově vypovězení jaderné dohody s Íránem

Je možné udržet při životě mezinárodní jadernou dohodu, i když ji potopila nejdůležitější mocnost současného světa, Spojené státy americké? Evropské země se o to v těchto dnech snaží. Pokud dohoda nakonec zkrachuje a Írán začne znovu obohacovat jaderné palivo a směřovat k jaderné bombě, nevyplývá z toho pro Evropu nic příjemného.

Na obzoru je možný útok Spojených států nebo jimi vedené koalice proti Teheránu, po němž bude s největší pravděpodobností následovat další vystupňování všeobecného válečného konfliktu na Blízkém východě. Včetně další záplavy uprchlíků do Evropy a radikalizace v evropských muslimských komunitách. Druhou variantou je rozjezd závodů v jaderném zbrojení, protože pokud budou mít bombu Íránci, tak ji bude mít minimálně Saúdská Arábie taky. Domýšlet do detailu tenhle scénář v nejvýbušnější oblasti světa je asi zbytečné.

Nalít si čistého vína

Pro snahu zachránit smlouvu odrazující Írán od výroby jaderných bomb výměnou za ekonomickou spolupráci má tedy Evropa dost dobrých důvodů. Ocitá se při tom v pozici, kterou opravdu nemá ráda: musí se rozhodovat mezi Washingtonem a Moskvou a v tuto chvíli jí nevoní ani jedna strana. Trump se opakovaně ukazuje jako nevypočitatelný politik, krach rozhovorů se Severní Koreou navíc naznačuje, že není řízen nějakou formou geniality vyjednavače, ale spíše vlastní naivitou a nezkušeností kombinovanou s neobvyklou dávkou sebeobdivu. Profil vládce Kremlu není o nic vábnější, bez Moskvy se nicméně záchrana jaderné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte