svehla-helmax

Jako nadšenec, který minulý týden věnoval koukání na hokej nějakých dvacet hodin života, si autor Pravdy a lásky po dalším čtvrtfinálovém vyřazení národního týmu musí jednu méně příjemnou pravdu přiznat. Emoce vložené do ledního hokeje se budou vracet stále klopotněji.

Dílem je to jistou bizarností tohoto sportu, danou závislostí na klimatických podmínkách. Led se dá sice vyrobit uměle a schovat pod střechu, potřebná masovost a tradice, jimiž je nutné trvalé úspěchy podepřít, se bez přízně počasí vytvořit nedají. A počasí Česku nepřeje.

Potíž je i v tom, že hokej je sportem pro bohatší část společnosti. David Pastrňák se sice dostal mezi třicet nejlepších hráčů světa z prostředí rodiny vedené rozvedenou mámou pracující na benzinové pumpě, to ale na věci nic nemění. Přihlásit dítě do dobrého oddílu, odkud vede cesta k profesionální smlouvě, znamená platit desítky tisíc korun ročně za ledy, za cesty na zápasy, za nákup výstroje a hokejek.

Pokud tohle rodiče zvládnou, musejí často přihlížet, jak talent jejich dětí brzdí podfinancované oddíly, zastaralé herní výuky, nervózní, málo placení trenéři a ambiciózní rodiče, kteří svými nároky dokážou jiné otrávit. Metodici sice mohou namítat, že v žákovském hokeji není rozumné počítat branky a přihrávky, protože to demotivuje ty méně úspěšné, kteří se přitom mohou s růstem rychle zlepšit. Ambiciózní rodiče přesto vše sledují, body si počítají sami a pak vyžadují jejich zohlednění v nasazování dětí do hry.

[pull-quote author…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2424

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte