Kultura

Nenápadný Američan v Praze

Deitch vzpomínky pojal jako sled víceméně absurdních a humorných kapitolek, které spojuje příběh osudové lásky. Při příjezdu do Československa to sice byl zkušený muž a oceňovaný animátor, poprvé se však podíval mimo USA – a šok byl pro něj tedy dvojí. Jednak z podoby starého velkoměsta se „středověkými“ domy, jednak z komunistického režimu, o němž měl zkreslené představy. Občas se tak v popisech se nevyhne přehánění a mírnému ohýbání reality, aby se hodila k jeho příběhu.Americký animátor Gene Deitch, který se na počátku šedesátých let usadil v komunistickém Československu kvůli lásce k ženě, s níž doposud žije v bytě na Malé Straně, byl donedávna známý spíš úzkému kruhu zasvěcených. O svém fascinujícím pražském životě vydal knihu už v roce 1997, českého překladu jsme se však dočkali až nyní. Ujala se ho Radka Smejkalová, jejíž výkon si Deitch pochvaluje: prý vystihla jeho hlas a styl. Je tedy možné, že občasné škobrtavé formulace, floskule a rozhodnutí ponechávat některé výrazy v angličtině jsou tak voleny úmyslně jako prostředek přiblížit češtinu Američana v Praze. Zpočátku to však působí mírně rušivě.

Deitch byl ve zvláštním postavení. Měl americké občanství a byl zaměstnancem amerického producenta Snydera. Byl prominentem, jenž měl k dispozici valuty a jezdil nakupovat na Západ nedostatkové zboží. Ze strachu o ženu Zdenku se však choval nenápadně, nepletl se do politiky a nestýkal s disidenty. I v pamětech kritiku režimu soustřeďuje téměř výhradně na hmotné…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte