20-kom

Donald Trump přece jenom nějakou strategii má. V chaosu jeho nečekaných rozhodnutí se těžko hledá, američtí zahraničněpolitičtí analytici o ní ale občas vtipkují v rozhovorech. Říkají jí „rozvodová doktrína“. Prezident, jak známo, se v soukromém životě rozvedl již dvakrát a zdá se, že podobným způsobem řeší i ostatní problémy. Když mu něco stoprocentně nevyhovuje nebo se na obzoru objeví něco nového a lákavého, odvrhne to staré a hurá za novým životem.

Trump se rozvedl s pařížskou dohodou o klimatické změně, ke které se zavázaly Spojené státy v roce 2016. Rozvedl se s pacifickou dohodou o volném obchodu TPP. Rozvádí se nebo rozvodem vyhrožuje se smlouvou o volném obchodu v Severní Americe NAFTA. Rozvádí se s členstvím ve Světové obchodní organizaci WTO, nebo alespoň zaváděním nových „sebeobranných“ obchodních přirážek šponuje podmínky tohoto manželství až k prasknutí. Nejspektakulárnější rozvod ovšem americký prezident předvedl minulý týden, když se před zraky celého světa rozvedl s dlouholetými evropskými spojenci.

Transatlantickému rozvodu předcházel rozvod blízkovýchodní, Donald Trump se rozhodl přestat jednostranně dodržovat jadernou dohodu mezinárodního společenství s Íránem. Učinil tak navzdory procesí nejdůležitějších Evropanů, kteří jeden po druhém přicházeli do Washingtonu naléhat, aby prezident fungující dohodu s cílem odradit agresivní íránský režim od výroby jaderné zbraně neničil. Marně. Okatější opovržení názorem a zájmy svých spojenců si…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte