Tvář šéfa kontrarozvědky BIS Michala Koudelky z povahy jeho tajné práce veřejnost moc nezná. Poprvé ji konzumenti televizních zpráv mohli zahlédnout, když ho před necelými dvěma lety vláda jmenovala novým ředitelem služby, podruhé až nyní, když ho prezident Miloš Zeman odmítl povýšit na generála. Bez ohledu na Koudelkovu dosavadní veřejnou neznámost není nadnesené říci, že v pozadí souboje o jeho generálské frčky se odehrává bitva o dlouhodobé směřování Česka.

V první linii

Michal Koudelka neměl u prezidenta Zemana a jeho lidí nikdy dobrou pozici. Hrad se v kuloárech už předloni stavěl proti jeho povýšení na ředitele BIS, a nejen proto, že Koudelku nominoval Zemanem nenáviděný premiér Bohuslav Sobotka. Ten to udělal na předchozí doporučení Koudelkova předchůdce Jiřího Langa, který se mimo jiné domníval, že Česko bude stále více ohrožováno Ruskem. A právě na tohle nebezpečí byl v jeho očích Koudelka expert.

Jako dlouholetý důstojník kontrarozvědky se zaměřoval na mocenský vliv Kremlu ve zdejší politice, jímž jsou zasaženi někteří spolupracovníci hlavy státu. Koudelka v BIS vedl deset let kontrašpionážní odbor, aktivity Rusů a v poslední době i Číny sledoval tedy z první linie. Co přesně během té doby zjistil třeba o prezidentovi a jeho lidech, nevíme. Bylo ale jasné, že Hrad jeho povýšení bere od začátku jako své ohrožení a chce mu zabránit.

Nepovedlo se, Koudelka vystoupal až na vrchol a delší dobu bylo navenek ticho. Faktem je, že napětí mezi Hradem a BIS…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte