Rafael Ramirez, a migrant from Venezuela, sells traditional Venezuelan pastry known as 'bombas…
Autor: REUTERS

Do rozhrkaného autobusu v okrajové části peruánské Limy vstoupí prodejce s košem čokoládových tyčinek. Hovoří španělštinou s karibským přízvukem, má na sobě baseballovou čepici v teplých barvách venezuelské trikolory. „Vím, že už jste unavení tím, když vám každou chvíli při cestě do práce někdo z mých krajanů vypráví o tom, jak je na tom naše vlast špatně. Nebudu vás tím dlouze otravovat. Stačí se podívat na tohle,“ vytáhne z ledvinky tlustý balík stobolívarových bankovek. „Za to dnes u nás nepořídíte ani housku. Když si u mě něco koupíte, dám vám jednu bankovku na památku. Prosím vás o spolupráci, moje rodina v Caracasu na mě spoléhá,“ dodává třicátník. Ještě než začne obcházet potenciální kupce na sedadlech, poděkuje Peru, že mu dalo šanci na druhý start.

Lima je viditelně plná Venezuelanů, kteří z milované domoviny utekli před hospodářsky katastrofálním vedením tamního diktátora Nicoláse Madura. V andské republice jich je podle údajů cizinecké policie už 200 tisíc. Polovina z nich přišla od počátku roku, což je pro chudou zemi jako Peru velký náraz. Nejen ekonomický, ale i psychologický. Vždyť tento třicetimilionový národ je zvyklý své chudé vyvážet – hlavně do USA, do Španělska, Itálie a sousedního Chile.

Začátek přílivu Venezuelanů se časově kryje s vypuknutím migrační krize v Evropě. Zpočátku se jednalo o několik tisíc lidí a jako přistěhovalci kdekoli jinde ve světě si jako prvotní zdroj obživy našli vlastní gastronomii. Vyráběli a prodávali hutné kukuřičné…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte