Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Limy

Limity peruánské pohostinnosti

Rafael Ramirez, a migrant from Venezuela, sells traditional Venezuelan pastry known as 'bombas…
Autor: REUTERS

Do rozhrkaného autobusu v okrajové části peruánské Limy vstoupí prodejce s košem čokoládových tyčinek. Hovoří španělštinou s karibským přízvukem, má na sobě baseballovou čepici v teplých barvách venezuelské trikolory. „Vím, že už jste unavení tím, když vám každou chvíli při cestě do práce někdo z mých krajanů vypráví o tom, jak je na tom naše vlast špatně. Nebudu vás tím dlouze otravovat. Stačí se podívat na tohle,“ vytáhne z ledvinky tlustý balík stobolívarových bankovek. „Za to dnes u nás nepořídíte ani housku. Když si u mě něco koupíte, dám vám jednu bankovku na památku. Prosím vás o spolupráci, moje rodina v Caracasu na mě spoléhá,“ dodává třicátník. Ještě než začne obcházet potenciální kupce na sedadlech, poděkuje Peru, že mu dalo šanci na druhý start.

Lima je viditelně plná Venezuelanů, kteří z milované domoviny utekli před hospodářsky katastrofálním vedením tamního diktátora Nicoláse Madura. V andské republice jich je podle údajů cizinecké policie už 200 tisíc. Polovina z nich přišla od počátku roku, což je pro chudou zemi jako Peru velký náraz. Nejen ekonomický, ale i psychologický. Vždyť tento třicetimilionový národ je zvyklý své chudé vyvážet – hlavně do USA, do Španělska, Itálie a sousedního Chile.

Začátek přílivu Venezuelanů se časově kryje s vypuknutím migrační krize v Evropě. Zpočátku se jednalo o několik tisíc lidí a jako přistěhovalci kdekoli jinde ve světě si jako prvotní zdroj obživy našli vlastní gastronomii. Vyráběli a prodávali hutné kukuřičné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte