Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Dá se věřit Americe?

Trump dal za pravdu íránským stoupencům tvrdé linie

Jeb Bush řekl, že Donald Trump bude „prezidentem chaosu“. A Trump minulý týden tuto předpověď potvrdil, když se vzepřel prakticky celému světu, včetně nejbližších evropských spojenců Ameriky, a zvýšil napětí v nejnestabilnější části světa – na Blízkém východě.

Je těžké pochopit, jaké měl Trump k odstoupení od jaderné smlouvy s Íránem důvody. Jestli je Írán tak nebezpečný a zlovolný, jak tvrdí, bylo by určitě nejlepší jeho jaderný program zmrazit na předvojenskou úroveň a nepřetržitě jej sledovat. Možnost, že Teherán akceptuje přísnější podmínky, se blíží nule. Kdyby se podmínky dohody s Íránem aplikovaly na Severní Koreu, Pchjongjang by musel zničit všechny své jaderné zbraně – plody desítky let trvajícího úsilí –, a vpustit do země tak uzavřené, že se jí přezdívá „poustevnické království“, dotěrné inspekce a umožnit přítomnost zahraničních pozorovatelů.

Jestli svým krokem sledoval Trump nějakou strategii, pak je to nejspíš snaha o změnu teheránského režimu. Jeho nejbližší poradci to už dlouho prosazují a tvrdí, že ve vztahu s Íránem je nejlepší směs sankcí, podpory opozičních skupin a vojenské intervence. Ministr zahraničí Mike Pompeo ještě jako kongresman kritizoval Obamovu administrativu za to, že s Teheránem jednala, a navrhoval, aby USA místo toho vykonaly proti Íránu téměř dva tisíce náletů.

Poradce pro národní bezpečnost John Bolton se za změnu režimu zasazuje ještě intenzivněji; tlačí na mnohem větší pomoc pro Lidové mudžahedíny (MEK), militantní opoziční…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte