Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Vhodný pro revoluci

Írán čeká období nestability – na již tak dost nestabilním Blízkém východě

Nejpronikavější komentář o tom, co se právě odehrává v Íránu, vznikl před 162 lety. Alexis de Tocqueville tehdy ve své knize o Francouzské revoluci vysvětlil: „Revoluce nejsou obvykle způsobeny postupným úpadkem od špatného k horšímu. Země, které trpělivě a téměř nevědomky snášely nejhorší útlak, často povstanou v okamžiku, kdy se tíha břemena začne snižovat. Režim svržený revolucí je téměř vždy lepší variantou systému, jenž mu bezprostředně předcházel, a zkušenost nás učí, že nejkritičtějším momentem špatné vlády je okamžik, kdy se pokouší o první reformní kroky.“

Proč se tedy protestuje v Íránu, a ne třeba v Severní Koreji? Tocqueville odpovídá právě na tuhle otázku.

Kvůli hluboce nepřátelským vztahům mezi Washingtonem a Teheránem je dnes snadné přehlédnout, že Írán je otevřenější společnost než mnoho jiných zemí na Blízkém východě. Porovnejte například postavení žen a menšin v Saúdské Arábii a Íránu a zjistíte, že situace žádné srovnání nesnese. Írán navíc v posledních letech podnikl kroky k ještě větší otevřenosti, ačkoli ty se často daří zvrátit, když konzervativci uvnitř stále represivního režimu vítězí nad reformátory.

V posledních dvou desetiletích nicméně země konzistentně volí prezidenty, kteří vystupují proti konzervativnímu establishmentu. V roce 1997 zvítězil Muhammad Chátamí, který je dnes v podstatě v domácím vězení. Po něm přišel Mahmúd Ahmadínežád, jehož radikální vystupování a rétorika maskovaly skutečnost, že byl v mulláhokracii, jež ovládá zemi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte