08_dopis_archiv autora
Bejrút

Na mezinárodní letiště přilétá Pelé. Mezi čtyřicetitisícový dav se spouští z helikoptéry Santa Claus. Pod deštníky se na plážích sluní slečny v bikinách. Rodiny nakupují boty Baťa v nových obchodních centrech. V ulicích pyšní chlapi předvádějí své mercedesy a před kinem Cinerama je dlouhá fronta na novou bondovku Goldfinger. Společně s Anisem obracíme křídové listy knihy Čistá nostalgie, která zachycuje nedávnou podobu Paříže Východu. Tak se říkalo Bejrútu, než ho na 15 let obrátila vzhůru nohama občanská válka. Násilnosti skončily až v devadesátých letech.

Město povstává z popela, tyčí se nad ním desítky ramen jeřábů, staré domy ustupují záplavě kancelářských a obytných budov, centrum se intenzivně vertikalizuje, roste do výšin. „Tohle město je dokonale rozpolcené, je to tu samý kontrast,“ říká mi čerstvě třicetiletý stavař Anis. „Jsme otevření Západu, ale zároveň jsou tu silně zakořeněné blízkovýchodní tradice,“ dodává. Bejrút je na první pohled město, které žije divoce a kde se také divoce mísí kultury, náboženství, ideje a vášně.

Křesťanská čtvrť Aschrafia je plná udržovaných vitrínek s Pannou Marií a zároveň je jih města pod kontrolou hnutí Hizballáh a zdi jsou polepené plakáty „mučedníků“ z řad tohoto militantního hnutí. V jiných čtvrtích zlatá mládež utrácí na bulvárech plných hlučných barů a kluby pořádají divoké večírky. Na přímořské promenádě skotačí děti západních expatů, rodičů ze zemí Perského zálivu, z Bangladéše, z Etiopie… Na ulici…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte