19-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Česká politika se v posledním půlroce točí kolem farmy Čapí hnízdo a bude se točit dál. Státní zástupce Jaroslav Šaroch posuzoval stížnosti obviněných a zamíchal kartami. Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek už není za účast na údajném podvodném zneužití padesátimilionové dotace obviněn a s ním byli vyviněni i tři manažeři firem, které v podvodu sehrály nějakou roli. Informací, proč se tak stalo, je málo, nicméně z dostupných dat a faktů se dá dovodit, že nejde o zametání kauzy pod koberec. Změna názoru ve vyšetřování může dokonce z právního pohledu přitížit premiérovi v demisi Andreji Babišovi, který je v případu také obviněn. Co se nemění, je politická či etická rovina případu.

Drobná změna

Jak tedy rozhodnutí státního zastupitelství rozumět? Ze zveřejněné zprávy evropské agentury OLAF i z informací uniklých z policejního popisu obvinění Andreje Babiše a dalších deseti lidí je zřejmé, že podvod a zneužití padesátimilionové dotace z Evropské unie představuje skoro tříletý řetězec mnoha aktivit. Na jejím konci byla Babišova farma potvrzena jako adresát peněz. Přitom Jaroslav Faltýnek, Zdeněk Kubiska, Jan Platil a Luděk Kalivoda, tehdy představitelé firem, jež sehrály v přípravě údajného podvodu jistou roli, nemuseli o připravovaném podvodu vůbec vědět. Byli spoluaktéry operace na sklonku roku 2007, kdy se ze společnosti patřící do impéria Agrofertu stala malá nezávislá firma, později přejmenovaná na Farma Čapí hnízdo, která osamostatněním a zmenšením měla na…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte